تاثیر عطر در کاهش استرس و اضطراب

تاثیر عطر بر استرس
امتیاز بدهید

با استشمام رایحه های خوشبو آرامش را به خودتان هدیه کنید! بله درست است، عطرها قدرت فوق العاده ای دارند و می توانند در کاهش استرس و اضطراب مفید واقع شوند.

در دوران باستان از تاثیر رایحه ها در درمان بیماری ها آگاه بودند و از روش هایی همچون رایحه درمانی استفاده گسترده ای می کردند. این علم، امروز هم به یاری درمانگران شتافته است! و همچنان در درمان بیماری های روحی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی خود شما هم با مطالعه و آزمایش رایحه های مختلف بر روی خودتان می توانید این تاثیرات را به خوبی متوجه بشوید.

برخی از اسانس ها را به صورت طبیعی و خالص می توانید از فروشگاههای معتبر خریداری کنید و آن را رقیق کنید و بعد در فضا اسپری کنید. به این ترتیب به خوبی می توانید خاصیت آرامش بخش رایحه ها را تجربه کنید. در ادامه با عطرپیچ همراه باشید تا برایتان از دنیای آرامش بخش رایحه ها بیشتر بگوییم.

آنچه در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد عبارت است از:

 • آروماتراپی در گذر تاریخ
 • تاثیر عطرها بر روی کاهش استرس
 • معرفی اسانس های آرامشبخش
 • کلام آخر

آروماتراپی در گذر تاریخ

رایحه درمانی یا همان آروماتراپی علمی است که بر پایه استفاده از رایحه ها برای درمان بیماری هایی همچون افسردگی و استرس بنا شده است. این روش درمانی تاریخچه ای دیرینه دارد.

در دوران باستان اقوام مصر، روم، یونان و چین بر این باور بودند که روغن های معطر خاصیت درمانی دارند. آنها برای درمان بیمارانی که مشکلات جسمی و یا روحی داشتند، از این روغن ها تجویز می کردند.

در ایران قدیم دانشمندانی همچون ابوعلی سینا هم از این روش های درمانی برای مداوای بیماران استفاده می کردند. اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم موارد متعددی را درباره درمان با رایحه خواهیم یافت. که البته بیشتر این موارد به درمان بیماری های روانی همچون استرس و افسردگی مربوط می شود.

دانشمندان در دوران رنسانس هم از روغن های گیاهی معطر برای بهبود روحیه و کاهش اضطراب استفاده می کردند. شواهدی که در مدارک و اسناد تاریخی به دست آمده است گواه این طلب می باشد. در عصر حاضر هم آروماتراپی یکی از شاخه های طب مکمل به شمار می رود. در این طب از رایحه گیاهان و روغن های گیاهی برای بهبود استرس، بهبود کیفیت خواب، بالا بردن روحیه استفاده می شود.

اما این رایحه ها چگونه بر کاهش علایم افسردگی و استرس می توانند تاثیر بگذارند؟ این مورد را در بخش بعدی مورد بررسی قرار می دهیم.

تاثیر عطرها بر روی کاهش استرس

حقیقت ماجرا این است که رایحه ها می توانند بر روی بخش های مختلف مغز شما تاثیر بگذارند. و دقیقا به خاطر همین اثر است که می توانند سرزندگی و نشاط را در شما به وجود بیاورند و یا اینکه موجب بهبود خواب شما بشوند. به عنوان مثال می توان به این موارد اشاره کرد:

 • لاواندر، چای نعناع، و رزماری از جمله روایحی هستند که معمولاً به عنوان روایح آرام‌بخش و ضداسترس شناخته می‌شوند.
 • اگر می خواهید خواب آرامش بخشی را تجربه کنید کمی از اسانس اسطوخودوس را بر روی بالش خود اسپری کنید و بعد از آن به راحتی به خواب بروید!
 • همچنین اگر با رایحه ای خاطره ای خوش در ذهن شما ثبت شده است، همان احساسات با بوییدن آن رایحه در شما زنده خواهد شد.
 • رایحه مرکبات انرژی بخش است و سرزندگی و طراوت را به شما هدیه می کند.

شما هم می توانید نمونه های دیگری از این تاثیرات را با توجه به تجربیات خودتان بیان کنید. تجربیات خود را در بخش کامنت ها با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید. بدون شک خواندن تجربیات شما بسیار لذت بخش خواهد بود.

 

معرفی اسانس های آرامبخش

برخی از روایح بیشتر شناخته شده هستند و تاثیرات مثبت آنها در کاهش اضطراب و افسردگی شناخته شده است. در این بخش به معرفی این روایح می پردازیم. شما می توانید این رایحه ها را به خاطر بسپارید و انتخاب عطر و ادکلن خود را بر اساس این موارد انجام بدهید.

 • کندر: تنفس را عمیق تر می کند از این رو تاثیر آرامبخشی دارد.
 • اسطوخودوس: آرامبخش و بهبود دهنده خواب است. آن را در رختخواب خود اسپری کنید و از لذت یک خواب شیرین بهره مند شوید!
 • بابونه: آرامبخش است. رایحه دلنشین این گل شما را آرام می کند!
 • پچولی: استرس و نگرانی را کاهش می دهد.
 • مریم گلی: با کاهش خستگی موجب افزایش انرژی و سرزندگی می شود.
 • وانیل: با بوی شیرینی که دارد موجب نشاط می شود و به نوعی کاهش دهنده استرس هم هست.
 • ترنج: افزایش انرژی و سرزندگی را می توانید با رایحه ترنج تجربه کنید.
 • گلاب: آرامبخش و تسکسن دهنده درد و رنج است.

شما هم می توانید مواردی را به این لیست اضافه کنید. بدون شک هر یک از افراد در طول زندگی خود تاثیر رایحه ها را در کاهش استرس و نگرانی تجربه کرده است.

کلام آخر

در زندگی امروزی، معمولا روزها را با استرس در درجات مختلف سپری می کنیم. نگرانی از آمدن و رفتن، دیر رسیدن، انجام امور و کارها و نگرانی از همه چیز، تمامی ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده است. باید کاری کنیم! حتما شما هم راه های زیادی را برای کاهش استرس و اضطراب امتحان کرده اید! کارهایی مانند رفتن به دل طبیعت، دوش گرفتن، پیاده روی و یا حتی نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه اقدامات معمولی است که همه افراد آن را انجا می دهند. در این میان روشی هست که حتما باید آن را امتحان کنید! استفاده از عطر در کاهش استرس و اضطراب امروزه به اثبات رسیده است. روایح مختلف می توانند بر روی مغز و در نتیجه سیستم عصبی افراد تاثیر بگذارند. برخی از این موارد در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. شما هم می توانید هر یک از اسانس هایی را که تاثیر مثبت و خوبی بر روی شما دارند در نظر بگیرید و خرید عطر و یا ادکلن خود را بر اساس آن روایح انجام بدهید. بدون شک تاثیر بسیار خوبی بر روی شما خواهد داشت.

امیدواریم تمامی نکاتی که در این مقاله با شما در میان گذاشتیم برایتان مفید بوده باشد. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *