تاریخچه عطر و امراز عجیب عطر(از سرخوشی تا درمان بیماری)

تاریخچه عطر
۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)

تاریخچه عطر

از عطرهاو تاریخچه عطر برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند رایحه‌درمانی یکی از روش‌های تب گیاهی می‌باشد. استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به یک میل فیزیکی یا حالت احساسی مطلوب یا کمک به درمان یک بیماری را رایحه‌درمانی و عطر درمانی میگویند که یکی از شاخه‌های پزشکی جایگزین آلترناتیو به‌حساب می‌آید. رایحه‌درمانی به‌صورت استنشاق یا همراه با ماساژ و به‌صورت موضعی، حمام یا کمپرس استفاده می‌شود،شاخه‌ای از طب گیاهی می‌باشد و در آن از روغن عصاره گیاهان برای تعادل ذهن و بدن و روح و روان استفاده می‌شود.

essential oils - تاریخچه عطر و امراز عجیب عطر(از سرخوشی تا درمان بیماری)

باورهای قدیمی در مورد تاریخچه عطر

در باورهای قدیم از روغن‌های معطر برای تسکین درد کاهش اضطراب و به‌عنوان داروی خواب‌آور استفاده می‌شد هر روغن از ترکیبات شیمیایی زیادی تشکیل‌شده و خواص درمانی متفاوت دارد آلدئیدها که به‌عنوان آرام‌بخش عمل می‌کنند کتن‌ها که می‌توانند موکولیتیک باشند و ترین‌ها که عملی مانند کورتیزون دارند مواد شیمیایی (فنل‌ها. کتن‌ها، ترین‌ها) اگر زیاد مصرف شود در بیماران بدحال ممکن است ایجاد مسمومیت کنند. افرادی که بیماری‌هایی همچون سردرد خفیف یا میگرن شدید، وزوز گوش و سرگیجه و یا اختلال در بویایی تهوع التهاب پوستی و تپش قلب دارند باید در استفاده از روغن‌های گیاهی و شیمیایی معطر دقت کنند. بر اساس مطالعات، اکلیل کوهی باعث بیماری صرع در افرادی که سابقه این بیماری رادارند می‌شود استفاده از روغن‌های معطر در افراد مبتلابه آرتریت روماتوئید می‌تواند سبب کاهش علائم این بیماری ازجمله بهبود درد و بهبود خشک شدن مفاصل فرد شود.  

گروه‌بندی عطرها بر اساس فراریت

مواد معطر به‌وسیله فردی به نام پوشر (Poucher) بر طبق فراریت و ضریب تبخیرشان (نت‌های عطر) بین یک تا صد طبقه‌بندی‌شده‌اند.  

نت‌های اولیه: ۱ تا ۱۴ (بیشترین فراریت)

نت ابتدایی رایحه‌های است که به‌محض استفاده از یک عطر به مشام می‌رسد و دارای مولکول‌های کوچک و سبکی هستند که به‌سرعت تبخیر می‌شوند آن‌ها در شکل‌گیری احساس اولیه یک فرد نسبت به عطر نقش مهمی ایفا کرده و درفروش آن عطر بسیار مؤثر می‌باشند  

نت‌های میانی: ۱۵ تا ۶۰

نت میانی: رایحه‌ای است که درست زمانی که نت ابتدایی محو می‌شود خودش را نشان می‌دهد ترکیبات نت میانی بدنه اصلی و در حقیقت قلب یک عطر را تشکیل می‌دهد و به‌عنوان یک پوشش برای احساس بوی نامطلوب اولیه نت پایانی عمل می‌کند نت‌های پایانی: ۶۱ تا ۱۰۰ (کمترین فراریت)  

نت پایانی:

هنگام محو شدن نت میانی نت پایه شروع به آشکار شدن می‌کند نت‌های پایانی و میانی یک عطر اساس عطر را باهم به وجود می‌آورند. نت‌های پایانی عمق و استحکام عطر را تشکیل می‌دهند. ترکیبات آن از بوها غنی و عمیق بوده و معمولاً تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف به مشام نمی‌رسند. رایحه‌های نت‌های ابتدایی و میانی تحت تأثیر رایحه نت پایانی است علاوه بر آن رایحه نت پایانی به‌وسیله مواد استفاده‌شده در نت میانی متحول می‌شود تولیدکنندگان عطرها اصولاً نت‌های عطرها را منتشر کرده و معمولاً آن‌ها را به‌صورت هرم رایحه‌ها به‌صورت نمایشی و انتزاعی نشان می‌دهند.  

خانواده‌های بویایی:

انسان‌ها از بدو تولد همواره به دنبال کشف داروی گیاهی برای درمان انواع بیماری‌ها بودند که در این میان مواد معطری هم کشف می‌کردند و از آن‌ها عطر و رایحه خوش می‌ساختند به همین دلیل همواره درگذشته رشته داروسازی و عطرسازی باهم آجین شده بودند و خواستگاه مشترکی داشتند. عطرها مواد خوشبویی هستند که از رایحه‌های حیوانی و گیاهی ساخته می‌شوند و برای خوشبو کردن محیط و بدن و انواع داروها و محصولات از آن استفاده می‌شود.

تولید عطر در تاریخچه عطر

در زمان‌های قدیم مردم با استفاده از گیاهان و ادویه‌جاتی مانند بادام، گشنیز گل تلفونی (مورد سبز) رزین رسته مخروطیان، ترنج و همچنین انواع گل و سوزاندن چوب درختان و گیاهان گوناگون عطر تولید می‌کردند. با پیشرفت علمی و ایجاد تکنولوژی‌های جدید، انسان‌ها توانستند از ترکیب اسانس‌ها، حلال‌ها، تثبیت‌کننده‌ها، ترکیبات معطر کننده و عطر تولید کنند. امروزه از طریق استخراج منابع طبیعی حیوانی و گیاهی و یا با روش‌های تولید مصنوعی مواد شیمیایی، عطر تهیه می‌شود. باستان شناسان در حفاری‌هایی که انجام داده‌اند و از روی متن و نقش‌ها و آثار باستانی وجود عطر در تمدن‌های انسان را کشف کرده‌اند. در اواخر قرن نوزدهم با تولید مصنوعی مواد معطری همچون کرمادین و وانیلین تجارت عطر انجام می‌گرفت هنر عطرسازی در زمان باستان از مصر و میان‌رودان شروع شد و در ایران و روم باستان توسعه یافت طبق لوح‌های خط میخی در هزاره دوم قبل از میلاد،شیمیدان زن به نام تا پوتی که در میان‌رود زندگی می‌کرد توانست با ترکیب گل‌ها، روغن‌ها و وج با دیگر مواد معطر و تقطیر متوالی و صاف کردن آن مواد عطر موردنظرش را تولید کند.  

قدیمی ترین عطر جهان

قدیمی‌ترین عطر جهان در سال ۲۰۰۵ توسط باستان شناسان در پیر گوس قبرس کشف شد این عطر قدمتی بیش از چهار هزار سال دارد در این تحقیقات حداقل ۶۰ دستگاه تقطیر، کاسه برای مخلوط کردن، قیف و بطری عطر در یک کارگاه ۴ هزار مترمربعی یافت شد. در اواخر هزاره چهارم میلادی باستان شناسان توانستند در سیلک کاشان علاوه بر ظروف سفالی، لنگ های کوچک مرمری که گمان می‌رفت مخصوص نگهداری عطر بود در حفره‌ای کشف کنند و همچنین مقداری آینه مسی جهت آرایش هم در این حفره کشف شد.

شیمیدان عرب به نام ابو یوسف کندی در قرن نهم میلادی کتابی به نام شیمی عطر و تقطیر به رشته تحریر درآورد در این کتاب بیش از یک‌صد دستور برای تولید روغن‌های معطر، عرق‌های گیاهی و همچنین موادی برای جایگزین داروهای گران‌قیمت آورده شده است علاوه بر آن ۱۰۷ روش و دستورالعمل برای ساختن عطر و تجهیزات مربوط به آن ازجمله انبیق توضیح داده‌شده است.

امروزه معمولاً از فرایند عصاره گیری گل‌ها با استفاده از روش تقطیر که توسط دانشمند ایرانی ابوعلی سینا معرفی‌شده است انواع عرقی جات و عطرها تهیه می‌گردد عطرها مخلوطی از روغن‌ها، گیاهان یا گلبرگ‌های خردشده است که یک ترکیب قوی معطر را به وجود می‌آورند. از میان این مواد معطر، گلاب محبوبیت خاصی میان مردم پیدا کرد.

مواد اولیه و تکنولوژی تقطیر در کشورهای شرقی باعث شد که این کشورها در صنعت عطرسازی و شیمی پیشرفت‌های علمی قابل‌توجهی داشته باشند به‌طوری‌که کشورهای غربی را تحت تأثیر خود قرارداد. با ورود صنعت عطرسازی در بازارهای تجاری جهان فرمول دقیق عطرهای تجاری همواره محرمانه نگه‌داشته می‌شود حتی اگر آن‌ها را منتشر کنند آن‌چنان رایحه آن‌ها تحت تأثیر مواد و بوهای پیچیده‌ای می‌باشند که کمک زیادی برای تشخیص توصیف آن عطر خاص نمی‌کنند. علمی‌ترین راه توصیف عطر توجه به رایحه و یا خانواده‌ای است که عطر به آن تعلق دارد.  

عطرها اصالتاً به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

اورجینال یا اصلی: به آن دسته از عطرها گفته می‌شود که توسط کارخانه مادر و یا کارخانه‌های تحت لیسانس و دارای مجوز نمایندگی تولیدشده و از مواد اولیه کارخانه مادر پر و بسته‌بندی می‌شود.

غیر اورجینال یا فیک: به دسته‌ای از عطرها گفته می‌شود که ظاهراً همانند عطر اورجینال می‌باشد ولی عطرمایه آن در کارخانه مادر تولید نشده و بدون مجوز از کارخانه مادر ساخته می‌شوند. این دسته از عطرها معمولاً ماندگاری کمی نسبت به عطر اصیل دارند و همچنین کیفیت عطر دان،ذره پاش و بویایی آن با عطر اصلی تا حد قابل‌توجهی تفاوت دارد.

تستر یا نمونه: به آن دسته از عطرهایی گفته می‌شود که توسط کارخانه‌های مادر تولیدشده و دقیقاً همان رایحه عطر اصیل رادارند اما به خاطر جلوگیری از فروش آن‌ها معمولاً بدون درب و یا جعبه و یا با جعبه‌های بی‌شباهت به جعبه اصلی تولید و به همراه عطر اصیل و مجانی برای کمک به مشتری به‌منظور انتخاب عطر روانه بازار می‌گردند اما برخی مواقع این عطرها باقیمتی کمتر از عطر اصلی به فروش می‌رسند.

معرفی عطرخانواده‌های بویایی:

طبقه‌بندی سنتی از حدود ۱۹۰۰ میلادی به وجود آمد که شامل ۷ خانواده، گل تنها، دسته‌گل‌ها. شرقی، چوب، چرم، کاج و سرخسی (معطر) می‌شد اما در تاریخچه عطر امروزه از طبقه‌بندی مدرن استفاده می‌شود که از سال ۱۹۴۵ میلادی با پیشرفت بسیار در تکنولوژی عطرسازی و تغییرات در سبک و مذاق مردم به وجود آمد:  

گل‌ها:

رایحه‌هایی که شامل بوی یک یا چند گل مختلف باشد یک مثال مناسب عطر بیوتیفول Beautiful از شرکت Estee Lauder است. سبز: این رایحه احساسی نظیر بوی چمن بعد از کوتاه کردن آن‌ها یا برگ‌های سبز که له شوند یا بوی خیار دارند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به:Sisley’s Eaude Campagne از شرکت Est’ee Lauder اشاره کرد.  

آبی، اقیانوسی یا اوزونی:

جدیدترین طبقه در خانواده عطرها که از سال ۱۹۹۱ میلادی با تولید عطر Dior توسط کریستین دیور DiorChristian به وجود آمد. یک بوی بسیار تمیز و مدرن که منجر به تولید عطرهای دوجنسیتی جدید که (به‌طور مشترک توسط خانم‌ها و آقایان مورداستفاده قرار می‌گیرند) شده است معمولاً کالن یک ماده مصنوعی که از سال ۱۹۶۶ میلادی تولید می‌گردد. در این عطرها به‌کاررفته است این ماده همچنین برای تغییر جزئی در رایحه‌های گل، شرقی و چوب به کار گرفته می‌شود.  

مرکبات:

یک خانواده قدیمی در گروه‌های بویایی که حتی تا این اواخر در ادوکلن‌های خنک و تازه استفاده می‌شد با پیشرفت‌های جدید عملاً ساخت مواد جدیدی با رایحه‌های مشابه در این گروه ناممکن است.عطر Brut یک مثال خوب در این زمینه است.  

میوه‌ای:

شامل عطری از میوه‌ها، به‌غیراز مرکبات مانند هلو،cassis(انگور فرنگی سیاه، گونه‌ای قره قات)، انبه، میوه گل ساعتی و غیره است عطر Botrytis توسط شرکت Ginestet جزو این گروه است.  

خوراکی:

بویی باکیفیتی مانند خوراکی ” یا دسر”. این بو شامل نت‌هایی مانند وانیل.، لوبیای تونکا bean tonka و کومارین coumarin و ترکیبات مصنوعی طراحی‌شده با بویی شبیه به طعم غذا است.Angel توسط Thierry Mugler یک نمونه از این عطرها است.  

رایحه‌درمانی در تاریخچه عطر:

در تاریخچه عطر می فهمیم که از عطرها برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند رایحه‌درمانی یکی از روش‌های تب گیاهی است.

استفاده از بوها و روغن‌های خاص برای رسیدن به یک میل فیزیکی یا حالت احساسی مطلوب یا کمک به درمان یک بیماری را رایحه‌درمانی و عطر درمانی میگویند که یکی از شاخه‌های پزشکی جایگزین آلترناتیو به‌حساب می‌آید.

رایحه‌درمانی به‌صورت استنشاق یا همراه با ماساژ و به‌صورت موضعی،حمام یا کمپرس استفاده می‌شود. شاخه‌ای از طب گیاهی می‌باشد و در آن از روغن عصاره گیاهان برای تعادل ذهن و بدن و روح و روان استفاده می‌شود.

در باورهای قدیم از روغن‌های معطر برای تسکین درد،کاهش اضطراب و به‌عنوان داروی خواب‌آور استفاده می‌شد. هر روغن از ترکیبات شیمیایی زیادی تشکیل‌شده و خواص درمانی متفاوت دارد.آلدئیدها که به‌عنوان آرام‌بخش عمل می‌کنند کتن‌ها که می‌توانند موکولیتیک باشند و ترین‌ها که عملی مانند کورتیزون دارند مواد شیمیایی (آلدئیدها. کتن‌ها، ترین‌ها) اگر زیاد مصرف شود در بیماران بدحال ممکن است ایجاد مسمومیت کنند.

افرادی که بیماری‌هایی همچون سردرد خفیف یا میگرن شدید، وزوز گوش و سرگیجه و یا اختلال در بویایی تهوع التهاب پوستی و تپش قلب دارند باید در استفاده از روغن‌های گیاهی و شیمیایی معطر دقت کنند. بر اساس مطالعات، اکلیل کوهی باعث بیماری صرع در افرادی که سابقه این بیماری رادارند می‌شود استفاده از روغن‌های معطر در افراد مبتلابه آرتریت روماتوئید می‌تواند سبب کاهش علائم این بیماری ازجمله بهبود درد و بهبود خشک شدن مفاصل فرد شود.

این اطلاعاتی که ازمعرفی عطر به دست آوردید تنها بخش کوچکی از دنیای حیرت آور عطر و ادکلن است پس با اعلام نظرات خود هم هر یک مقاله جذاب در مورد عطرشناسی دریافت کنید و هم از تخفیفات ویژه ما آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *